eko

Ekologia i zdrowe życie zgodne z naturą są obecnie zdecydowanie jednym z top tematów, z którymi spotykany się niemal każdego dnia w wielu życiowych sytuacjach.

I nic chodzi już tylko o ekologiczne działania wielkich zakładów przemysłowych czy o ekologiczne segregowanie śmieci. Pomysły na zdrowe życie i ekologiczne czerpanie bogactw z otaczającej nas przyrody weszły też na dobre do naszych domów.

W kuchni…

W kuchni, nasze działania skupiają się na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych produktów, na przykład warzyw i owoców, tak by wydobyć z nich w możliwie najpełniejszy sposób tego co najcenniejsze – witamin i minerałów. Hitem na rynku są obecnie wyciskarki do soków. Zastąpiły one znane i wykorzystywane dotychczas sokowirówki. Jaka jest między nimi różnica? Wyciskarki do warzyw i owoców działają na zasadzie wyciskania soku z produktów, podczas gdy sokowirówki pracując na wysokich obrotach szatkują owoce i warzywa, przez co niszczą ich strukturę a tym samym enzymy trawienne odpowiedzialne za przyswajanie witamin i minerałów. Z wolnoobrotowej wyciskarki uzyskujemy sok lepszej jakości, bogatszy w mikroelementy, po prostu zdrowszy. Napój przygotowany w ten sposób będzie więc lepiej przyswajalny przez nasz organizm.

W łazience…

Ekologiczne działania skierowane na nasze zdrowie nie kończą się na kuchennych rewolucjach. Także w łazience możemy stosować produkty będące znakomitą alternatywą dla stosowanej dotychczas chemii. Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, kremy, maseczki i szampony, nie zniszczą naszej skóry i włosów, a ich pozostałości trafiające do ścieków nie wpłyną negatywnie na środowisko naturalne. Także w przypadku prania odzieży możemy wykorzystywać naturalne środki piorące. Orzechy do prania to od wieków wykorzystywany w Indiach czy Nepalu środek będący naturalnym detergentem. Zawierają saponinę – substancję o działaniu odtłuszczającym, która w kontakcie z wodą zamienia się w pianę. Orzechy piorące i u nas cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego? Ponieważ są całkowicie naturalne, przyjazne dla nas i dla naszego zdrowia, a także dla naszego środowiska. Nie niszczą tkanin i są bezpieczne dla alergików. Możemy wykorzystywać je nie tylko do prania, ale także do mycia ciała naszego, naszych dzieci oraz zwierząt.