dentysta

Jak często i z jakich właściwie powodów należy odwiedzać takie miejsce, jak przychodnia stomatologiczna? Może się wydawać, że są to pytania banalne, albo wręcz oczywiste. A jednak różnego rodzaju dane sondażowe w sposób dość jednoznaczny dowodzą, że nadal spora grupa Polaków zwyczajnie nie potrafi udzielić na nie poprawnej odpowiedzi. Niestety, ten brak wiedzy na temat tego, dlaczego ważna jest regularna opieka stomatologiczna znajduje swoje odzwierciedlenie również w statystykach zachorowań i to nie tylko w zakresie samej próchnicy(szacuje się, że cierpi na nią około 99 procent dorosłych Polaków), ale również inne jednostki chorobowe, wliczając w to także nowotwory jamy ustnej.

Dlaczego więc nie tylko warto, ale wręcz należy regularnie odwiedzać lekarza specjalistę stomatologa? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Polacy nadal przeważnie traktują lekarza stomatologa jako kogoś w rodzaju medycznego odpowiednika strażaka. Oznacza to, że dentysta przeważnie jest odwiedzany przez nas dopiero wtedy, gdy sytuacja jest albo nagła, albo nie możemy już udawać, że wszystko jest w jak najlepszym porzadku. Tymczasem same potencjalne konsekwencje nieleczonej próchnicy mogą dosłownie przyprawić o ciarki na plecach. Warto mieć świadomość, że ząb w obrębie, którego rozwija się stan próchniczy to istna wylęgarnia bakterii. Ze względu na dogodne umiejscowienie, owe bakterie bardzo łatwą przedostają się z kolei do wielu innych narządów naszego organizmu, w tym również tych, które według naszego mniemania nie mają żadnego związku z higieną jamy ustnej. Do powikłań długo nieleczonej próchnicy zaliczają się więc między innymi takie jednostki chorobowe, jak problemy z przełykiem, stany zapalne nerek oraz żołądka a nawet zapalenie osierdzia lub kłębuszków nerwowych.

Oprócz tego trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że to właśnie lekarz specjalista stomatolog jest kompetentny do wykrywania w obrębie naszej jamy ustnej zmian o charakterze nowotworowym lub przednowotworowym. Niestety, aktualnie choroby nowotworowe jamy ustnej nie dotyczą już niemal tylko i wyłącznie mężczyzn po 40 roku życia z wieloletnim upodobaniem do tytoniu oraz alkoholu. Coraz częściej chorują również osoby młode, w tym także te, które nie piją ani nie palą. Warto zdawać sobie sprawę z tego, odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór jamy ustnej przeważnie jest całkowicie wyleczalny. Znacznie gorzej, jeżeli diagnoza zostanie postawiona już w zaawansowanym stadium.