dzieci

Skóra małego dziecka przez pierwsze cztery lata jego życia jest niezwykle delikatna i cienka. Nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest o wiele bardziej podatna na alergie, podrażnienia, działanie czynników zewnętrznych i chemicznych oraz przenikanie bakterii i grzybów, które mogą powodować groźne zakażenia.

Dopiero po czwartym roku życia, skóra dziecka staje się nieprzepuszczalna oraz osiąga strukturę charakterystyczną dla skóry dojrzałej. Gruczoły łojowe oraz potowe u noworodka nie funkcjonują jeszcze prawidłowo. Pokryta cienkim i niewytrzymałym płaszczem hydrolipidowym skóra, jest niezwykle podatna na oddziaływanie czynników zewnętrznych – od temperatury, wiatru, promieni słonecznych po ubrania.

100% bawełny w bawełnie

W sklepach z ubraniami dla dzieci znajdziemy całą masę tkanin, kolorów i wzorów. Jedne będą kusiły niską ceną, drugie niebanalnym nadrukiem, a jeszcze inne gwarancją wykonania ze 100% bawełny. Czy aby na pewno?

Sklepowej jakości bawełna, niestety, bawełnie nie równa. Choć jakość jednego ubranka będzie odczuwalnie niska, na jego metce z pewnością przeczytamy, że zostało wykonane ze 100% bawełny. Podobnie jest w przypadku znacznie droższych ubranek, z identycznie brzmiącym napisem na metkach, które może i są lepsze jakościowo, ale mogą wywołać podrażnienia, alergie a nawet prowadzić do astmy.

Uprawa bawełny związana jest niestety z wykorzystaniem dużej ilości pestycydów i nawozów sztucznych. Natomiast do jej barwienia, wykorzystywane są chemiczne barwniki, które mogą powodować podrażnienia i wywoływać uczulenia.

Bawełna organiczna – czas na zmianę!

Przy uprawie bawełny organicznej nie wykorzystywane są żadne sztuczne nawozy czy środki chemiczne, którymi pryskane są rośliny. Pozyskuje się ją, wkładając w cały proces uprawy i obróbki, o wiele więcej siły i pracy, jednak w zamian otrzymujemy produkt o wiele bardziej wytrzymalszy i przyjazny dla skóry niż jest to w przypadku konwencjonalnej 100% bawełny.

Ubranka z bawełny organicznej są delikatne w dotyku, zapewniają dostęp powietrza do skóry, jednocześnie utrzymując ciepło w chłodne dni. Przez brak kontaktu z pestycydami i chemią, nie wywołują alergii ani uczuleń, co jest istotne dla dzieci z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą.

Co będzie równie ważne dla rodziców, to to, że za wyższą cenę, otrzymujemy produkt który nie ulegnie zniszczeniu, odkształceniu zaraz po pierwszym praniu. Ubranka z bawełny ekologicznej, zniosą każdą próbę wytrzymałości oraz liczne prania.