W dzisiejszych czasach żywność jest o wiele mniej zdrowa niż ta, którą żywili się nasi przodkowie. W dużej mierze wpływa to na kondycję naszego organizmu. Często sięgamy po niezdrowe jedzenie z powodu braku czasu, albo chęci na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Błędne jest przekonanie, że przygotowanie zdrowego obiadu zajmuje więcej czasu niż przygotowanie np.: nasączonego tłuszczem schabowego z ziemniakami. Czasami po prostu wygodniej nam przyrządzić coś, co nie jest pracochłonne, nie zwracając tym samym uwagi na obecność wartości odżywczych, które przecież są tak ważne dla prawidłowej pracy naszego organizmu.

Problem przejadania się

Każdemu z nas na pewno przynajmniej raz zdarzyło się nie zjeść śniadania czy obiadu, nadrabiając później bardzo obfitym posiłkiem pod koniec dnia. Prowadzi to do niepotrzebnego przejadania się. Zamiast tego warto znaleźć czas na pełnowartościowe posiłki, ponieważ nasz organizm potrzebuje regularnego dostarczania odpowiednich ilości wartości odżywczych, aby mógł prawidłowo funkcjonować.

Obiad jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ ma za zadanie dostarczenie największej ilości energii spośród wszystkich spożywanych posiłków, a skoro jest tak ważny to należy dbać o to, aby był jak najlepszej jakości. Jak więc powinny wyglądać dietetyczne obiady? Przede wszystkim podczas jego przygotowywania musimy wziąć pod uwagę składniki, które powinny być bogate w wartości odżywcze, użyte w odpowiednich proporcjach, oraz wielkość tego posiłku, która uzależniona jest m.in.: od płci, albo wagi.

Składniki odżywcze i ich znaczenie w naszej diecie

Składniki odżywcze są niezbędnym elementem, budującym nasz organizm. Gwarantują prawidłowy rozwój i utrzymanie zdrowia. Zalicza się do nich:

  • białka, które przyczyniają się do prawidłowego przebiegu procesów myślowych, biorą udział w odbudowie tkanek i są nieodłącznym elementem potrzebnym dla prawidłowego rozwoju. Ilość białka w diecie powinna być odpowiednio wyważona, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar może doprowadzić do problemów ze zdrowiem;
  • tłuszcze pełnią rolę zapasowego materiału energetycznego organizmu, dzięki nim dostarczane są kwasy nienasycone, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Zawierają je przede wszystkim jaja, ryby, orzechy.
  • węglowodany, czyli cukry, stanowią główne źródło energii. Należy dbać o to, aby nasz organizm miał zapewnione tyle węglowodanów ile potrzebuje, ponieważ przy niedoborze zaczyna syntezować glukozę m.in.: z białek, a te powinny być wykorzystywane do budowy komórek organizmu. Nadmiar natomiast może doprowadzić do nadwagi. Źródłem węglowodanów są produkty roślinne.

Niemniej ważne są witaminy i minerały. Posiłki powinny zawierać odpowiednie ilości poszczególnych składników, ponieważ ich niedobór w diecie może doprowadzić do problemów zdrowotnych i na pewno efekty nie będą dla nas zadowalające. Z racji, że składniki odżywcze w naszym organizmie ulegają stałej wymianie, bardzo ważne jest regularne uzupełnianie ich braków, przede wszystkim ze względu na pełnioną rolę- głównego źródła energii. Jeżeli chcemy, aby nasze posiłki były w pełni zdrowe, a tym samym nasz organizm funkcjonował prawidłowo, powinniśmy dbać o regularne dostarczanie wartości odżywczych.