deska

Nawet niewprawiona w sztuce kulinarnej osoba wie, że deska do krojenia to nieodzowny atrybut kucharza. Przygotowanie bez niej posiłku jest nie tyle niemożliwe, ile znacznie trudniejsze i mniej komfortowe. A przecież czas spędzony na gotowaniu powinien być i miły i owocny. Warto poprzez wyszukiwanie praktycznych kuchennych akcesoriów ułatwiać i uprzyjemniać sobie gotowanie. Zatem zapraszam do krótkiego poradnika na temat desek do krojenia. Poznajmy ich rodzaje, zalety oraz właściwości.

Jeszcze stosunkowo niedawno do dyspozycji kucharzy pozostawały praktycznie wyłącznie deski drewniane. Dziś wybór jest znacznie większy i może być dokonywany pomiędzy deskami drewnianymi, bambusowymi, szklanymi i plastikowymi. Szeroką ofertę różnego rodzaju desek znaleźć można na stronie akcesoria kuchenne DoGotowania.pl. Warto zapoznać się z ich właściwościami i dobrać taką, która najlepiej wpisze się w potrzeby kucharza.

Deski drewniane

Drewniane deski do krojenia królują w naszych kuchniach od dawna. Tak naprawdę dopiero współcześnie wypierane są przez inne rodzaje produktów. Ich liczne zalety sprawiają jednak, że nawet pomimo silnej konkurencji mają szeroką rzeszę zwolenników. Ich największe zalety wynikają z rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Drewno ma naturalne właściwości bakteriobójcze. Wyprodukowane z niego deski cenione są za trwałość. Najtwardsze są te wykonane z buku, grabu, kokosu i hebanu. Dzięki twardości oraz naturalnej zdolności drewna do zasklepiania drobnych śladów po cięciu nożem mogą służyć przez wiele lat. Ich ogromną zaletą jest też to, że nie powodują tępienia noży. Mają jednak również wady. Ich przeciwnicy poddają w wątpliwość higienę przygotowywanych z ich użyciem posiłków. Wskazują tu, że drewno, jako materiał, który łatwo wchłania wodę, może stać się doskonałą pożywką dla bakterii. Pewną niedogodnością może okazać się także to, że desek drewnianych nie należy myć w zmywarce. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup jednej z nich, pamiętaj o stosowaniu się do poniższych wskazówek:

  • deskę warto konserwować i chronić przed wilgocią poprzez nacieranie olejem jadalnym;
  • po użyciu deski należy dokładnie ją umyć, a następnie osuszyć;
  • co pewien czas warto przeprowadzić dezynfekcję poprzez posypanie grubą warstwą soli i pozostawienie na kilka godzin.

Deski bambusowe

Deski bambusowe z powodzeniem podbijają serca miłośników gotowania. Posiadają szereg zalet, które zdaniem niektórych decydują o ich wyższości nad deskami drewnianymi. Dość wspomnieć tutaj, że bambus zaimpregnowany olejem jadalnym może być znacznie twardszy od drewna bukowego. Jego ogromną zaletą jest też to, że nie chłonie wody w tak dużym stopniu, jak drewno. Za postawieniem na deski bambusowe przemawia między innymi fakt, że wykonuje się je z materiału szybko odnawialnego. Bambus, który nie jest drewnem a trawą, rośnie ok. 3 – 5 lat. Krojąc na desce bambusowej żywność w kierunku poprzecznym do kierunku ułożenia traw, dzięki czemu znacznie rzadziej powstają po cięciu szczeliny, chronimy ją przed przenikaniem do środka zapachów oraz bakterii. Poza tym deska bambusowa, podobnie jak drewniana, nie tępi noży. Można zatem powiedzieć, że deska bambusowa ma praktycznie same zalety. Jeśli jednak nie przekonuje cię to, przejdźmy do omawiania desek plastikowych.

Deski plastikowe

Największą wadą desek plastikowych jest to, że nie są wykonane z materiału naturalnego. Nie posiadają naturalnej powłoki antybakteryjnej ani naturalnej ochrony przed nacięciami nożem. Szybciej zużywają się i nabierają nieestetycznego wyglądu, na skutek wsiąkania w szczeliny soków i resztek produktów. Jeśli jednak to wam nie przeszkadza, możecie być pewni, że poza tym mają mnóstwo zalet, które świadczą o ich użyteczności. W przeciwieństwie do desek bambusowych i drewnianych mogą być myte w zmywarkach. Są znacznie bardziej elastyczne, dzięki czemu mogą być przechowywane zwinięte w rulon. Podobnie jak poprzednio opisane, również deski plastikowe nie niszczą noży.

Deski szklane

Deski szklane należą zdecydowanie do najmniej popularnych. Ich zwolennicy przekonują jednak o ich trwałości i higieniczności. Deski szklane są bardzo twarde, odporne na zarysowania i, nawet po dłuższym stosowaniu, nie noszą śladów cięcia po nożach. W przeciwieństwie jednak do poprzednio omówionych produktów mogą powodować ich tępienie. Materiał, z jakiego zostały wykonane, jest odporny na wnikanie do wnętrza wody, działanie bakterii, a do tego szybko schnie. Nie jest podatny na działanie różnych substancji, dzięki czemu długo zachowuje estetyczny wygląd. Deski szklane mogą być myte w zmywarkach. Z uwagi na to, że posiadają śliską powierzchnię, mogą stwarzać dla użytkownika pewne zagrożenie.

Jak widać, wybór desek jest ogromny. Niekiedy zdecydowanie się na konkretny rodzaj może być bardzo trudne. Rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kilka rodzai desek. Ich różne właściwości będą nawzajem się uzupełniały, dzięki czemu nasza kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna.