paznokcie

Mocne i zadbane paznokcie same się proszą, żeby podkreślić je za pomocą efektownego koloru. Żeby w pełni uwydatnić ich urok konieczne jest wybranie odpowiedniego lakieru do paznokci. Jego kolor może być uwarunkowany wieloma czynnikami. Pamiętaj, że jeden lakier może być odpowiedni na jedną okazję, a nie sprawdzić się w przypadku innej. Kolor to nie wszystko. Liczy się również wykończenie produktu – część kobiet preferuje satynowy błysk, inne stawiają na mat, jeszcze inne nie mogą się oprzeć iskrzącemu brokatowi. Przekonaj się jakie paznokcie będą pasowały do Ciebie.

Jak dobrać lakier do Twojego typu kolorystycznego?

Kobiety, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malowaniem paznokci mogą czuć się oszołomione ilością odcieni dostępnych na rynku. Obecnie można zakupić lakier w każdym odcieniu tęczy. Kluczem do sukcesu jest wybór takiego koloru, który będzie jak najlepiej prezentował się na naszych dłoniach. Część kobiet wybiera właściwą kolorystykę intuicyjnie, inne nie mogą sobie poradzić z dopasowaniem odpowiedniej barwy. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy powinnaś zdawać sobie sprawę, że istnieją sposoby na uproszczenie tego zadania. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w celu wybrania odpowiedniego lakieru jest określenie swojego typu kolorystycznego. Wyróżniamy cztery typy (oraz ich pochodne):

  • wiosnę,
  • lato,
  • jesień,
  • zimę.

Skóra kobiet o urodzie wiosny i jesieni zawiera duże ilości żółtych, ciepłych pigmentów. Z kolei lato i zima to chłodne typy kolorystyczne. Są to bardzo cenne wskazówki, które ułatwiają wybór lakieru. Blada, jasnoróżowa skóra zimy i lata nie będzie wyglądała dobrze w towarzystwie lakierów w kolorach pomarańczowych czy żółtych. Z kolei znakomicie będą się na niej prezentowały chłodne róże, beże, szarości, czerń czy bakłażan. W przypadku skóry z przewagą ciepłych pigmentów należy unikać fioletów, czerni czy zieleni. Dobrze jest natomiast inwestować w lakiery brązowe, łososiowe, brzoskwiniowe czy czerwone.

Jak dobrać kolor lakieru do sytuacji?

Nie zawsze mamy tyle swobody, żeby przy wyborze koloru lakieru kierować się tylko odcieniem naszej skóry. Znacznie częściej kolor paznokci jest zdeterminowany przez sytuację. Inne lakiery wybierzemy:

  • do pracy,
  • na uczelnię,
  • na imprezę,
  • na co dzień,
  • na wakacje.

W wielu firmach obowiązuje tak zwany dress code, który określa również to jak powinny wyglądać paznokcie pracownicy. Zazwyczaj dopuszczalny jest tu manicure francuski, ewentualnie można zainwestować w lakiery w kolorze nude. Paznokcie w pracy powinny przyciągać uwagę atrakcyjnym kształtem i naturalnością. Odradzane jest natomiast używanie intensywnych kolorów – podpowiada ekspertka z foot-med.pl. Dodatkowo lakiery polecane do pracy powinny mieć delikatnie błyszczące, satynowe lub matowe wykończenie. Nie sprawdzi się tu natomiast iskrzący brokat, który choć efektowny nie wygląda profesjonalnie.

Podobnymi zasadami jak przy wyborze lakieru do pracy należy się kierować, kiedy szukamy koloru idealnego do szkoły lub na uczelnię. Warto postawić tu na skromną naturalność. Nasze dłonie będą wyglądały na zadbane i eleganckie, a jednocześnie będą naturalne.

Znacznie większe pole do popisu mamy przy doborze lakieru na imprezę. Nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń. Wybieramy to co się nam podoba, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Wskazany jest tu błysk, dlatego brokat jest jak najbardziej na miejscu. Na takich paznokciach można zastosować efektowne wzory i niezliczone ozdoby. Jeżeli szukamy lakieru idealnego na randkę czy na wieczór, doskonałym wyborem jest ponadczasowa czerwień. Czerwone paznokcie będą odpowiednie również do noszenia na co dzień, o ile nasze zajęcia nie są w tej kwestii ograniczeniem.

Osobną kategorią są lakiery do paznokci, które wybieramy w wakacje. Wiele kobiet wybiera je w taki sposób, żeby podkreślały one opaleniznę. Świetnie sprawdzi się tu kolor biały lub écru. Znakomicie wygląda seledynowy, neonowy żółty czy intensywnie pomarańczowy. Wakacje to okres luzu i odpoczynku, dlatego w tym okresie warto pozwolić sobie na ekstrawagancję. Jeżeli chcesz, możesz każdy paznokieć pomalować na inny kolor.

Lakier a strój – jak wybrać najlepiej?

Innym czynnikiem, który będzie determinował wybór lakieru do paznokci jest nasza stylizacja. Idealna sytuacja to taka, kiedy lakier dobrze komponuje się z tym co mamy na sobie. Kompozycja powinna uzupełniać się pod względem kolorystycznym, a także stylistycznym. Kiedy stawiamy na klasyczną elegancję i neutralną kolorystykę stroju bogato zdobione paznokcie nie będą najlepszym wyborem. Do eleganckiego garnituru czy gustownej małej czarnej znakomicie będą pasowały paznokcie w kolorze głębokiej czerwieni. Jeżeli nie chcemy akcentować naszych dłoni wybierzmy manicure francuski lub odcień nude. Wykończenie lakieru może być satynowe lub matowe. Unikajmy natomiast intensywnego błysku.

Codzienna, luźna stylizacja daje większe możliwości jeżeli chodzi o kolor paznokci. Możemy postawić na kolory neutralne i subtelne. Do jeansów i t-shirtu znakomicie sprawdzą się paznokcie w kolorze butelkowej zieleni, pomarańczu, czerni, a także wiele innych.