chłopiec

Bardzo często słyszy się, że ktoś nie toleruje laktozy. Takie osoby oczywiście nie powinny spożywać mleka. Co ciekawe, wyróżniamy kilka typów takiej nietolerancji. Skąd się ona bierze i od czego zależy, a także jak możemy ją rozpoznać?

Czym jest laktoza?

Laktoza jest dwucukrem, występującym w mleku oraz niektórych produktach mlecznych. Składa się ona z cząsteczki glukozy oraz galaktozy. Największa ilość tego cukru występuje w leku owczym – ok. 5,1 g na 100 g. Nieco mniej jest go w mleku krowim – od 4,6 do 4,9 g. Laktoza ma wiele przydatnych właściwości, które szczególnie ważne są dla dzieci. Wpływa na rozwój zmysłu smaku, na gospodarkę hormonalną organizmu oraz proces regeneracji jelit. Laktoza jest więc potrzebnym składnikiem, o ile jest przez nas trawiona.

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Aby laktoza została wchłonięta przez organizm, musi ulec hydrolizie do glukozy i galaktozy. Do tego jednak potrzebna jest laktaza – enzym jelitowy rozkładający dwucukier mleczny. Niestety z wiekiem poziom tego enzymu zmniejsza się. Nietolerancja laktozy jest więc ograniczoną lub całkowicie zablokowaną zdolnością do trawienia tego cukru i może wynikać z niedoboru lub niewystarczającej aktywności laktazy.

Nietolerancja laktozy może być wrodzona (alaktazja), pierwotna lub wtórna. W pierwszym przypadku dziecko już od urodzenia nie trawi laktozy, ponieważ nie produkuje laktazy i już od samych narodzin musi być karmione sztucznym mlekiem, pozbawionym dwucukru mlecznego. Nietolerancja pierwotna jest dziedziczna. Aktywność laktazy zmniejsza się już od drugiego roku życia, ale sama nietolerancja ujawnia się dopiero w wieku dojrzewania lub u ludzi dorosłych. Ostatni rodzaj nietolerancji, czyli wtórny może mieć charakter przejściowy lub utrwalony. Jest on zwykle związany z uszkodzeniem błony śluzowej jelita w wyniku różnych schorzeń jelitowo-żołądkowych oraz stosowania antybiotyków. Do schorzeń takich należą m .in.: schorzenie Whipple’a, celiakia, mukowiscydoza, alergia pokarmowa na białko mleka krowiego lub soi.

Objawy nietolerancji laktozy

Objawy w przypadku nietolerancji laktozy przypominają trochę grypę jelitową i mogą występować do dwóch godzin po zjedzeniu produktów mlecznych. Oczywiście im więcej spożyjemy pokarmów zawierających laktozę, tym silniejsze będą objawy. Pamiętajmy jednak, że nie u każdego tak będzie. U niektórych objawy mogą wystąpić po jedzeniu dużej ilości pokarmów mlecznych, a niektórym wystarczy nawet niewielka ich porcja. Najczęstszymi objawami są:

  • mdłości,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunka,
  • kolki,
  • wydalanie dużej ilości gazów,
  • niekiedy także nudności i wymioty.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak zdiagnozować nietolerancję laktozy i jakie testy wykonać, o tym temacie poczytacie więcej na stronie: www.zdrowemaluchy.pl.

Co, jeśli problem ten dotyczy nas?

Przede wszystkim pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, jest całkowite wykluczenie mleka oraz produktów mlecznych z naszej diety. Osoby, które zachorowały w wieku dorosłym, powinny dostosować dietę do stopnia nasilania objawów.