depresja

Jeszcze niedawno wiele osób uważało, że depresja nie jest chorobą. Osoby dotknięte nią określano mianem zbyt wrażliwych a nawet użalających się nad sobą. Na szczęście obecnie diametralnie się to zmienia.

Depresja jest chorobą

To nie ulega żadnej wątpliwości. Dotyczy ona głównie zdrowia psychicznego. Osoby chore na depresję borykają się z tak zwanymi zaburzeniami afektywnymi, które można także określić ciągłymi zaburzeniami nastroju. Stan depresyjny wiąże się ze z permanentnym smutkiem, brakiem motywacji i chęci do jakichkolwiek aktywności.

Co powinno nas zaniepokoić?

Wyżej opisane objawy mogą przytrafić się każdemu. Wszyscy bowiem miewamy cięższe dni. Jeśli jednak powtarzają się one coraz częściej, są intensywniejsze i trwają dłużej powinno to wzbudzić naszą uwagę. Osoby chore na depresje są apatyczne, ciągle czują się zmęczone i brakuje im chęci do życia. Wolą spędzać czas w samotności, skutecznie unikając spotkań nie tylko z przyjaciółmi, ale także z rodziną. Oczywiście w błędny sposób zaczynają postrzegać samych siebie. Określają się, jako osoby nieatrakcyjne i bezwartościowe. Jeśli w zachowaniu bliskiej nam osoby zauważymy takie symptomy nie ignorujmy ich.

Główne przyczyny

Przyczyn depresji może być wiele. Dzielimy je na dwie grupy: biologiczne i psychologiczne. Te pierwsze są niejako uwarunkowane naszymi genami. Oczywiście nie oznacza to automatycznie, że jeśli ktoś w naszej rodzinie wcześniej chorował to nas również to czeka. Warto jednak wiedzieć, że pewne nieprawidłowości w pracy ośrodkowego układu nerwowego mogą mieć wpływ na pojawienie się depresji. Z kolei, jeśli chodzi o przyczyny psychologiczne, sprawdzają się one głównie do negatywnego myślenia. Osoby, które często obwiniają się za wszystko, nie wierzą w siebie, są negatywnie nastawione do życia, izolują się od innych są bardziej zagrożone depresją.

Jeśli już wiemy, co to jest depresja i zauważymy jej pierwsze objawy u kogoś z grona znajomych bądź rodziny, zanim wyślemy tę osobę do psychologa spróbujmy z nią porozmawiać i sprawdzić jak głęboki jest problem.