dziecko

Praktycznie każda pora roku wymaga od rodziców, by zadbali o ochronę główki swojego malucha. Niemowlaki trzeba chronić niezależnie od pory roku i pogody. Im dalej w czas, tym bardziej zmienia się niejako konstrukcja czapki, na jaką można postawić, ale i częstotliwość jej noszenia. Wiadomym jest, że starsze dziecko może coraz częściej pozwolić sobie na odrobinę promieni słonecznych, choć i tutaj wciąż trzeba mieć na uwadze, że nawet dla dorosłego wystawianie głowy na słońce bywa niebezpieczne, a co dopiero dla dzieci. Jak dobrać idealną czapeczkę dla dziecka?

Zacznijmy od rozmiaru

Pod względem rozmiarów właściwie nie ma problemu z wyborem czapki. Trzeba jednak wiedzieć, jak zmierzyć główkę dziecka, by dobrać dla niego produkt, który nie będzie zbyt ciasny, ale i nie nazbyt luźny.

Mierzenie główki należy zacząć w najszerszym miejscu, nad łukiem brwiowym. Najlepiej sprawdza się w tym celu miarka krawiecka. Uzyskany pomiar to obwód głowy dziecka. Na metkach czapek powinien znajdować się rozmiar. Najczęściej spotykamy czapeczki w rozmiarach od 36 do 57 centymetrów. Dla wcześniaków produkowane są czapki mające obwód od 34 do 35 centymetrów. Niestety czasami ciężko je znaleźć i rodzicom pozostaje zamówienie indywidualne. Bogaty asortyment, w tym odzież dla dzieci e-Pela.com, pozwala wybrać coś zarówno dla najmniejszych maluszków, jak i starszych dzieci.

Różne rodzaje, odmienne materiały

Rozmiar to nie wszystko. Najlepszym rozwiązaniem jest móc przymierzyć wybraną czapkę bezpośrednio na główce dziecka, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Tym bardziej, jeśli ma to być prezent dla dziecka z rodziny bądź też jesteśmy akurat sami na zakupach. Gdy mamy już dokładny rozmiar, a w sklepie wybór jest dość duży, lepiej postawić na czapeczkę o jeden rozmiar większą. Dzieci szybko rosną, ale rozmiar ich głowy nie zmienia się aż tak radykalnie. Jeden zakup spokojnie wystarczy na cały sezon letni czy też zimowy, w zależności od wyboru.

Czapeczki dla niemowląt powinny mieć w swoim składzie bawełnę oraz domieszkę elastycznego materiału, by dopasować się do głowy malucha. Nie uciskać, ale i nie powodować „zjeżdżania” na oczy. Na lato sprawdzają się czapeczki z bawełny i lnu, które są lżejsze i przewiewne. Ten element garderoby dziecięcej, który ma się sprawdzać zimą, powinien być wykonany z bawełny, akrylu oraz polaru. Niewielka zawartość poliestru odpowiada zaś za zwiększoną trwałość.

O czym jeszcze warto pamiętać

Poza wykonaniem, uwagę zwracamy na metki oraz szwy. Jeśli są zbyt duże, grube, sztywne w dotyku, mogą powodować dyskomfort podczas noszenia. Będą obcierać, podrażniać delikatną skórę na głowie dziecka i nawet skutkować bólem.

Na rynku możemy znaleźć także czapki z nausznikami. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy to należy szczególne chronić tę część ciała malucha. Czapki z nausznikami powinny nosić dzieci do drugiego roku życia. Latem takie rozwiązanie zalecane jest dla maluszków do roku życia.

Reszta pozostaje w rękach rodziców. Mając rozmiar i zwracając uwagę na wykonanie, wystarczy zdecydować o kolorze, fasonie czy też detalach, które będą pasować do stroju, jeśli lubimy bawić się w komponowanie rozmaitych stylizacji dla swoich pociech. Im starsze dziecko, tym bardziej kształtują się jego upodobania. Wtedy to można pozwolić wybrać bohatera ulubionej bajki czy też inny motyw, który widnieje na czapce. Takowa będzie noszona z pewnością chętniej niż ta, która jest zwyczajna, nieciekawa i dziecku wcale się nie podoba.