kawa

Kawa espresso ma swoich zwolenników szczególnie w południowej części Europy, ale również Polacy dostrzegają jej zalety. Czym ten rodzaj kawy wyróżnia się spośród innych? Skąd pochodzi nazwa i sam sposób jej przyrządzania? W jaki sposób powinno się podawać i pić espresso? Oto krótka historia i garść ciekawostek na temat tego rodzaju kawy!

Espresso pochodzi z Włoch i ma ponad 100 lat

Melodyjna nazwa nie jest przypadkowa – espresso pochodzi z Italii. W języku włoskim oznacza ona kawę wyciskaną, albo wytłaczaną, co odnosi się oczywiście do sposobu jej przyrządzania. Słowo „espressivo” możemy natomiast przetłumaczyć jako „wyrazisty”. Wbrew pozorom nazwa espresso nie ma nic wspólnego z szybkim procesem parzenia. Espresso ma już ponad 100 lat. Jej historia wiąże się z opracowaniem pierwszego na świecie ekspresu do kawy, który w 1901 roku stworzył Luigi Bezzera. Urządzenie działało co prawda zupełnie inaczej niż współczesny ekspres do kawy na kapsułki, ale efekt otrzymywany za jego pomocą był zbliżony do tego, który znamy obecnie.

Główna różnica w działaniu polega na tym, że pierwsze ekspresy wykorzystywały parę wodną, która modyfikowała smak kawy. Jednak zanim kawa espresso stała się popularna na całym świecie, mechanizm udoskonalono. W 1947 roku Giovani Achille Gaggia opracował nowy sposób podgrzewania, który nie wpływał na smak napoju. Już w kolejnej dekadzie moda na picie espresso trafiła z Włoch najpierw do Ameryki, a później do innych części świata, do czego przyczyniły się zagraniczne migracje Włochów i moda na ich styl życia.

Co kraj, to obyczaj

Być może pan Bezzera nie przypuszczał, jak bardzo jego wynalazek stanie się popularny i że w sklepach znaleźć będziemy mogli kapsułki do espresso. W różnych częściach świata espresso pije się i podaje nieco inaczej. Według klasycznego modelu napój należy podawać w podgrzanych filiżankach o pojemności 70 ml, które powinny być wypełnione do połowy. Bardzo częstą praktyką jest podawanie espresso ze szklanką wody, która pomaga w przygotowaniu kubków smakowych na wyraziste kawowe doznania.

W niektórych kręgach kulturowych kawa espresso jest słodzona, w innych nie. Do espresso można dodawać czekoladę, cynamon, wanilię i inne przyprawy. Kawa ta nierzadko wykorzystywana jest także do przygotowywania innych rodzajów kaw – np. cappuccino.

Domowa kawiarnia serwująca espresso

Niezależnie od tego, jaką kawę espresso lubimy, każdy może ją dziś przygotowywać w domowym zaciszu. Najwygodniejsze rozwiązanie stanowi oczywiście ekspres do kawy na kapsułki. Aby delektować się smakiem i aromatem kawy, wystarczy nawet kompaktowe urządzenie. Ciekawym przykładem mogą być np. ekspresy kapsułkowe Nespresso, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, szybkością działania i łatwością obsługi. Również kapsułki do espresso występują w wielu konfiguracjach o bardziej i mniej intensywnym smaku, różniących się od siebie konsystencją, a także zawierających nutkę słodyczy czy aromatu palenia.