dziecko

Alergia pokarmowa jest przypadłością, na którą najbardziej narażone są małe dzieci. Najczęściej objawia się wymiotami, biegunką, bólem brzucha, wysypką, a także kaszlem i katarem. Objawy zwykle występują po spożyciu określonego produktu, dlatego należy obserwować dziecko po podaniu nowego pokarmu. Najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej są dzieci najmłodsze, których mechanizmy obronne nie są w pełni ukształtowane.

Alergie pokarmowe u dzieci – skąd się biorą i co na nie poradzić

Ryzyko wystąpienia alergii u dzieci znacznie wzrasta, gdy rodzice mają uczulenie na niektóre produkty. Wówczas należy bardzo uważać przy podawaniu dziecku określonych pokarmów, aby ocenić, czy wywołują one alergię. Wpływ na rozwój choroby mają również czynniki środowiskowe, takie jak częste zmiany diet, stosowanie antybiotyków czy nadmierna dbałość o higienę, która nie pozwala na prawidłowy rozwój układu immunologicznego u dziecka.

Na alergię pokarmową bardzo często cierpią dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia. Jest to efektem opóźnionego zasiedlania jelit mikroflorą, a także zakażeń bakteriami pochodzenia szpitalnego.

Jakie pokarmy najbardziej alergizują?

Do pokarmów, które najczęściej wywołują alergię zalicza się:

– mleko krowie i jego przetwory;

– truskawki;

– banany;

– cytrusy;

– owoce tropikalne;

– mleko kozie i jego przetwory;

– jajka;

– miód;

– ryby;

– mięso wołowe;

– zboża zawierające gluten.

Czy można zapobiec alergii pokarmowej?

Chorobie można w pewnym stopniu zapobiec, stosując specjalne probiotyki jeszcze w okresie ciąży. Niemowlę należy karmić piersią przynajmniej przez 6 miesięcy, a mama powinna unikać alergizujących pokarmów. Warto podawać dziecku nowoczesne probiotyki, które zapewniają młodemu organizmowi ochronę przed alergenami, a do tego wzmacniają odporność.

Duże znaczenie w zapobieganiu alergii ma zdrowy tryb życia. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta, nieprzegrzewanie dziecka, unikanie stresu, uśmiech i częste zabawy z dzieckiem sprawiają, że jest ono radosne, a jego układ immunologiczny prawidłowo się rozwija.