rodzina

Z roku na rok rośnie popularność systemów do monitorowania domu. Urządzenia te stały się znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu co spowodowało, że więcej osób może sobie na taką inwestycję pozwolić. Ponadto stale wzrasta jakość pracy takich systemów oraz ich parametrów technologicznych. Co ważne, domowy system monitoringu jest jest dziś zwykle ściśle połączony z naszymi smartfonami co znacznie ułatwia ich obsługę i odczyt danych. Czy warto więc zdecydować się na takie urządzenie? Jeśli tak to na co należy zwrócic szczególna uwagę? W końcu, czy same kamery wystarczą? Sprawdźmy jakie elementy składają się na kompleksową i skuteczna ochronę domów.

Kamery – oczy całego systemu

Kamery to “oczy” całego systemu monitoringu a ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim lokalizacją, na której będą umieszczone. Zupełnie inne urządzenia zawisną na elewacji budynku, inne będą ukryte w drzewach lub innych elementach ogrodu a jeszcze inne służą do monitorowania wnętrza domu lub mieszkania. Na rynku występują dwa główne rodzaje kamer: kopułowe i tubowe. Różnica polega jedynie na walorach estetycznych i rodzaju montażu. niektóre kamery kopułowe mają większy kąt widzenia ale nie jest to regułą. Promiennik IR pozwala rejestrować obraz w całkowitej ciemności i jest skuteczny do 30 metrów. Kamery i wszystkie akcesoria do monitoringu domu, które mają być umieszczone na zewnątrz muszą być wodoszczelne. Należy pamiętać, że są to urządzenia elektryczne dlatego całość okablowania powinna zostać zamontowana i zaizolowana z należyta starannością. Możemy również uniknąć kucia ścian i zatrudniania ekipy montażowej. Na rynku dostępne są również zewnętrzne kamery bezprzewodowe, które przesyłają obraz za pomocą WIFI. Są łatwe i szybkie w montażu i sprawdzą się szczególnie jeśli podgląd posesji jest nam potrzebny tylko okazjonalnie, np. podczas wyjazdu na wakacje.

Czytaj także: 5 elementów skutecznej ochrony domu

Rejestrator i karta pamięci

Dobry rejestrator to dobra praca całego systemu. Od możliwości technicznych rejestratora zależy na przykład maksymalna obsługiwana rozdzielczość kamer. Rejestrator powinien obsługiwać jak najwięcej dysków twardych. Pozwoli to na przechowywanie w pamięci urządzenia większej ilości nagrań z monitoringu.  System monitoringu wymaga również znacznie trwalszych dysków niż np. te stosowane w komputerach. 

Funkcjonalny odbiornik

Aby system monitoringu działał skutecznie, musimy pamiętać również o odbiorniku danych. Opcji odczytu i kontrolowania obrazu w czasie rzeczywistym jest kika. Przede wszystkim są to strony internetowe, na które należy się zalogować po montażu kamer i tam uzyskujemy podgląd obrazu. Jest to jednak rozwiązanie mało praktyczne zważywszy na to, że większośc spraw załatwiamy obecnie z poziomu telefonu. Dlatego szybko i skutecznie odbierzemy sygnału z kamer poprzez aplikację na smartfona. Małe kamery do użytku wewnątrz domu posiadają często własne niewielkie odbiorniki, z którymi łączą się przez WIFI. Na takiej zasadzie działają np. elektroniczne nianie dla niemowląt. 

Oświetlenie i czujnik ruchu

Włamywacz, który wtargnął na nasza posesję liczy na dyskrecję i to, że pozostanie niezauważony. Tymczasem czujnik ruchu wychwytujący go w swoim polu powoduje włączenie  się oświetlenia. Jeśli mamy tych czujników kilka, w jednej chwili cała nasza posesja stanie się jasna i z dobrą widocznością. Takie sytuacje zazwyczaj paraliżują złodzieji, którzy wiedzą, że w takich warunkach są łatwo zauważalni. Zdecydowanie warto posiadać na swoim podwórku lampy z czujnikami ruchu. Warto jednak wybrać dobrej jakości modele, które nie będą zbyt wrażliwe na ruch tak, aby nie reagowały np. na każdy powiew wiatru.  

Alarm

System bezpieczeństwa dla domu nigdy nie będzie w pełni szczelny i skuteczny jeśli pominiemy alarm. Oprócz odstraszających kamer na elewacji budynku (nawet w formie atrapy) oraz oświetlenia włączanego na czujnik ruchu, alarm jest jednym z najskuteczniejszych blokad na złodziei. Duży hałas generowany przez systemy alarmujące sprawiają, że zarówno my jak i nasi sąsiedzi zostają “postawieni na nogi” i wspólnie są w stanie reagować na niebezpieczne wydarzenia.